آیا شاخص سهام بورس پایتخت امروز به 670 هزار خواهد رسید

به گزارش وبلاگ فیروزآباد، خبرنگاران: اولین روز معاملاتی هفته جدید در بورس تهران با جهش 23 هزار و 189 واحدی شاخص کل بورس تهران همراه شد تا شاهد رسیدن دماسنج اصلی بازار سهام به ارتفاع 668 هزار و 952 واحدی باشیم.

آیا شاخص سهام بورس پایتخت امروز به 670 هزار خواهد رسید

به گزارش وبلاگ فیروزآباد در حالی شاخص کل بورس تهران دیروز بیش از 6/ 3 درصد به ارتفاع خود اضافه نمود که نماگر هموزن با اثرپذیری یکسان از نمادها با رشد 5/ 3 درصدی برای هشتمین جلسه معاملاتی پیاپی در رشد روزانه از شاخص کل عقب ماند. با این وجود به علت رشد پرشتاب تر نماگر هموزن در اوایل سال، در حالی بازدهی این شاخص (هموزن) از اول فروردین به 9/ 31 درصد رسیده است که شاخص کل طی این مدت 4/ 30 رشد داشته است.

به نظر می رسد یکی از علل اصلی جهش های دیروز قیمت سهام مازاد نقدینگی تامین شده برای خرید شستا در چهارشنبه هفته گذشته بود. در حالی بسیاری از بورس بازان به خیال تخصیص 10 هزار سهم شستا در قیمت 860 تومان حدود 8 میلیون و 600 هزار تومان نقدینگی تامین نموده بودند که به هر کد معاملاتی کمتر از 3 میلیون و 100 هزار تومان سهم تخصیص یافت. حال شاهد تقاضای پرقدرت این دسته از بورس بازان برای خرید سهم هستیم. همین امر علاوه بر ایجاد رشدی یکدست در کل بازار سهام منجر به تشکیل صف های بسیار سنگینی برای خرید بسیاری از سهم ها شده است.

دیروز صنعت محصولات شیمیایی با 565 میلیارد تومان معامله باز هم در صدر فهرست گروه ها با بیشترین ارزش معاملات نهاده شد. این اقبال به نمادهای شیمیایی موجب شد تا در غیاب فارس شاهد رشد بیش از 8/ 2 درصدی شاخص این صنعت باشیم. در این گروه تاپیکو، پارس، پارسان و شپدیس در مجموع حامی بیش از 2 هزار واحد از رشد شاخص کل بودند. همچنین دیروز پتروشیمی نوری طی اطلاعیه ای تایید کرد که 3/ 99 درصد از سهام پتروشیمی هنگام را از هلدینگ خلیج فارس خریده است. به این ترتیب فارس پتروشیمی هنگام را به زیرمجموعه خود یعنی نوری با مبلغ 2 هزار و 920 میلیارد تومان فروخت. سود حاصل از این معامله برای فارس بیش از 2 هزار و 324 میلیارد تومان خواهد بود.

در این گروه صنایع شیمیایی ایران طی اطلاعیه ای در سامانه کدال اعلام نمود: پیگیری ها در رابطه با طرح توسعه بر اساس تکالیف مجمع عمومی سال گذشته ادامه خواهد داشت، ضمن آنکه برنامه شرکت جهت عرضه 10 درصد از سهام شرکت فرعی (شرکت بازرگانی و خدمات بندری ایران) به طور مداوم در حال پیگیری است.

از صنایع جالب توجه در معاملات دیروز می توان به گروه فلزات اساسی اشاره نمود. این صنعت کامودیتی محور طی روز گذشته شاهد رشد 9/ 4 درصدی متوسط قیمت ها بود. از 22 نماد فعال این گروه در معاملات دیروز 20 نماد با مازاد تقاضا در سقف مجاز قیمتی (صف خرید) همراه بودند و دو نماد کویر و فپنتا نیز در مدار مثبت معاملات قرار داشتند. چنین اقبالی به نمادهای این صنعت موجب شد تا عظیمان فلزی یعنی فولاد و فملی در صدر فهرست نمادها با بیشترین اثرگذاری بر شاخص کل قرار گیرند و در مجموع حامی 2745 واحد از رشد دماسنج اصلی بورس تهران باشند.

در این گروه فلوله خبر از قصد فروش پنج قطعه زمین به صورت مزایده در ضلع جنوب غربی این شرکت در منطقه چهاردانگه تهران داد. این زمین ها در مجموع 6 هزار و 521 متر مربع هستند و قیمت پایه ای که برای فروش هر متر مربع در نظر گرفته شده است 21 میلیون و 469 هزار تومان است. در صورت انجام معامله در قیمت پایه مبلغ حاصل از آن حدود 140 میلیارد تومان خواهد بود. این نماد که طی دو جلسه معاملاتی گذشته با افت ارزش بازار روبرو بود، دیروز پس از انتشار این اطلاعیه شاهد رشد بیش از 8/ 8 درصدی قیمت پایانی بود.

به نقل از سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، فولادسازان عظیم کشور طی 12 ماهه سال 98 حدود 7میلیون و 33 هزار و 678 تن انواع شمش و محصولات فولادی (بلوم، بیلت، اسلب، تیرآهن، انواع ورق، میلگرد، انواع کلاف، آهن اسفنجی، بریکت و...) صادر کردند. این رقم در مدت مشابه سال 97 حدود 5 میلیون و 515 هزار تن بود. به این ترتیب در سال 98 شاهد رشد 28 درصدی صادرات فولاد بودیم. از این میزان، شرکت های فولاد خوزستان 84/ 1 میلیون تن، فولاد مبارکه 45/ 1 میلیون تن، ذوب آهن اصفهان 16/ 1 میلیون تن، فولاد کاوه جنوب 932 هزار تن، فولاد هرمزگان 815 هزار تن، معدنی و صنعتی چادرملو 365 هزار تن، فولاد خراسان 235 هزار، صبا فولاد 147 هزار تن، فولاد آلیاژی ایران 60 هزار تن و فولاد بناب 32 هزار تن صادرات داشتند.

روز گذشته رمپنا طی اطلاعیه ای اطلاع داد که مطالبات مدیریت پروژه های نیروگاهی ایران (گروه مپنا) بابت طلب شرکت فراوری برق پره سر مپنا از شرکت مادر تخصصی فراوری نیروی برق حرارتی با اصل بدهی شرکت مذکور بابت شرکت اصلی و شرکت های تابعه به سازمان امور مالیاتی کشور و سازمان خصوصی سازی تهاتر می گردد. این نماد نیز دیروز رشد بیش از 5/ 7 درصدی ارزش بازار را تجربه کرد و به همین واسطه با اثرگذاری 1059 واحدی در صندلی سوم نمادها با بیشترین تاثیر بر شاخص کل نهاده شد.

دیروز شرکت لیزینگ صنعت و معدن طی اطلاعیه ای خبر از واگذاری 3/ 4 درصد از سهام شرکت سرمایه گذاری توسعه صنعت و تجارت در اجرا به دستور بانک مرکزی داد. ارزش این معامله بیش از 134 میلیارد تومان بوده که از این مبلغ نزدیک به 108 میلیارد تومان سود ولصنم خواهد بود. روز گذشته چدن خبر از سرمایه گذاری بخشی از وجوه حاصل از فروش سهام شرکت غلتک سازان سپاهان (سهامی عام) به مبلغ 53 میلیارد و 534 میلیون تومان در صندوق های سرمایه گذاری و سبدگردانی داد. از این مبلغ 28 میلیارد و 534 میلیارد تومان سهم صندوق ها و 25 میلیارد تومان هم سبدگردانی است.

منبع: اقتصادنیوز

به "آیا شاخص سهام بورس پایتخت امروز به 670 هزار خواهد رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا شاخص سهام بورس پایتخت امروز به 670 هزار خواهد رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید